National Finals

verified OVERALL BEST ATHLETE
OLABUNMI ISRAEL
SENIOR GIRLS CATEGORY
OLABUNMI ISRAEL
Vega College, Lagos
1st100M, 200M and 400M
IBUKUN DARAMOLA
SENIOR BOYS CATEGORY
IBUKUN DARAMOLA
Etinan Institute, Lagos
1stLong Jump
2nd200M
OLUWAFEMISOLA MOHAMMED
JUNIOR GIRLS CATEGORY
OLUWAFEMISOLA MOHAMMED
International school, Lagos
1st400M
2nd4x100M, Long Jump
HASSAN ADAM
JUNIOR BOYS CATEGORY
HASSAN ADAM
Government Secondary school, Kano
1st400M
2nd4x100M
StateGoldSilverBronzePosition
Lagos11681st
Akwa-Ibom7682nd
Kaduna5873rd
Kano3124th
Plateau0515th
GameCategoryPositionStudentSchoolStatePerformance
running 100Mrunning Jnr Girls1st Blessing U HarryEtinan InstituteAkwa Ibom12.98 Secs
running 100Mrunning Jnr Girls2nd Ayeni OluwanifemiISLLagos13.47 Secs
running 100Mrunning Jnr Girls3rd Kemi AdesinaG.C.S.S MaikwatashiKano13.89 Secs
running 100Mrunning Jnr Boys1st Bashir MuhammadG.S.S KarayeKano11.73 Secs
running 100Mrunning Jnr Boys2nd Nwalue ShawnHowells Memorial schoolLagos11.87 Secs
running 100Mrunning Jnr Boys3rd Mohammed ShehuCommand Day Secondary schoolKaduna12.34 Secs
running 100Mrunning Snr Girls1st Israel OluwabunmiVega CollegeLagos12.84 Secs
running 100Mrunning Snr Girls2nd Chimbuchi AnselmSt. Paul AcademyPlateau13.33 Secs
running 100Mrunning Snr Girls3rd Emem Okon EkwereEtinan InstituteAkwa Ibom13.59 Secs
running 100Mrunning Snr Boys1st Adebayo LukmonIjaiye Housing Senior Grammar schoolLagos11.73 Secs
running 100Mrunning Snr Boys2nd Faruk KhalidMakkah AcademyKaduna11.87 Secs
running 100Mrunning Snr Boys3rd Faithwin Godwin EssienRitman CollegeAkwa Ibom12.32 Secs
running 200Mrunning Jnr Girls1st Miracle Uwen DGoretti Secondary schoolAkwa Ibom25.8 Secs
running 200Mrunning Jnr Girls2nd Nsikak EkeminiMende Jnr schoolLagos25.9 Secs
running 200Mrunning Jnr Girls3rd Agbo MarthaFoundation Science schoolKaduna26.3 Secs
running 200Mrunning Jnr Boys1st Bashir AbubakarGSS KarayeKano23.4 Secs
running 200Mrunning Jnr Boys2nd Nwalue ShawnHowells Memorial schoolLagos23.6 Secs
running 200Mrunning Jnr Boys3rd Bassey EzekielCommand Day Secondary schoolKaduna24.1 Secs
running 200Mrunning Snr Girls1st Israel OluwabunmiVega CollegeLagos26.2 Secs
running 200Mrunning Snr Girls2nd Blessing EhikpaCommand Day Secondary schoolKaduna26.8 Secs
running 200Mrunning Snr Girls3rd Emem Okon EkworeEtinan InstituteAkwa Ibom27.1 Secs
running 200Mrunning Snr Boys1st Etinbuke Kenneth LukeRitman CollegeAkwa Ibom22.3 Secs
running 200Mrunning Snr Boys2nd Daramola IbukunFaith AcademyLagos23.2 Secs
running 200Mrunning Snr Boys3rd Hamza DalhiruMakkah AcademyKaduna23.4 Secs
running 400Mrunning Jnr Girls1st Mohammed OluwafemisolaISLLagos62.61 Secs
running 400Mrunning Jnr Girls2nd Paulina Long SaarGSS Tundun Wada JosPlateau63.01 Secs
running 400Mrunning Jnr Girls3rd Bright Udeme EtimCommand Secondary school, Urua OboAkwa Ibom67.98 Secs
running 400Mrunning Jnr Boys1st Hassan AdamG.C KumbotsoKano54.38 Secs
running 400Mrunning Jnr Boys2nd Gideon David OkonSecondary Grammar schoolAkwa Ibom55.32 Secs
running 400Mrunning Jnr Boys3rd Jimoh AbdulrahmanISLLagos56.53 Secs
running 400Mrunning Snr Girls1st Israel OluwabunmiVega CollegeLagos59.23 Secs
running 400Mrunning Snr Girls2nd Favour EmmanuelFoundation Science schoolKaduna60.58 Secs
running 400Mrunning Snr Girls3rd Khadija IbrahimGGC DalaKano62.52 Secs
running 400Mrunning Snr Boys1st Hamza DalhiruMakkah AcademyKaduna51.02 Secs
running 400Mrunning Snr Boys2nd Shiro EniolaISLLagos51.11 Secs
running 400Mrunning Snr Boys3rd Bliss Gabriel OkonEtinan InstituteAkwa Ibom52.92 Secs
running 4x100Mrunning Jnr Girls1st Secondary Grammar school, IbenoAkwa Ibom52.53 Secs
running 4x100Mrunning Jnr Girls2nd Foundation Science schoolKaduna53.58 Secs
running 4x100Mrunning Jnr Girls3rd ISLLagos54.89 Secs
running 4x100Mrunning Jnr Boys1st Federal Govt. College, Ikot EkpeneAkwa Ibom49.57 Secs
running 4x100Mrunning Jnr Boys2nd G.S.S KumbotsoKano49.78 Secs
running 4x100Mrunning Jnr Boys3rd Faith AcademyKaduna50.68 Secs
running 4x100Mrunning Snr Girls1st Faith AcademyKaduna52.05 Secs
running 4x100Mrunning Snr Girls2nd Etinan InstituteAkwa Ibom52.48 Secs
running 4x100Mrunning Snr Girls3rd Ijaiye Housing Senior Grammar schoolLagos52.98 Secs
running 4x100Mrunning Snr Boys1st Faith AcademyKaduna45.26 Secs
running 4x100Mrunning Snr Boys2nd Etinan Comprehensive Secondary schoolAkwa Ibom45.64 Secs
running 4x100Mrunning Snr Boys3rd Ijaiye Housing Senior Grammar schoolLagos45.97 Secs
running High Jumprunning Jnr Girls1st Umukoro GraceIjaiye Housing Senior Grammar schoolLagos1.30 MTS
running High Jumprunning Jnr Girls2nd Anna KichimeSunshine International schoolPlateau1.25 MTS
running High Jumprunning Jnr Girls3rd Debora Solomon JoshuaGrammar Secondary schoolAkwa Ibom1.25 MTS
running High Jumprunning Jnr Boys1st Meduoye SamsonBabs Fafunwa Senior Grammar schoolLagos1.55 MTS
running High Jumprunning Jnr Boys2nd Emmanuel JohnG.S.S HwakPlateau1.50 MTS
running High Jumprunning Jnr Boys3rd Emmanuel Akpani YounuFaith AcademyKaduna1.50 MTS
running High Jumprunning Snr Girls1st Peace LekwotFaith AcademyKaduna1.50 MTS
running High Jumprunning Snr Girls2nd Clergy Nyen Abasi-EdetSt. ColumbanusAkwa Ibom1.50 MTS
running High Jumprunning Snr Girls3rd Oladunjoye IfeoluwaStadium Senior High schoolLagos1.35 MTS
running High Jumprunning Snr Boys1st Mgbachata MunachiRadiance High schoolLagos1.85 MTS
running High Jumprunning Snr Boys2nd Jesse StevenC.S.SPlateau1.80 MTS
running High Jumprunning Snr Boys3rd Moses JamesFaith AcademyKaduna1.70 MTS
running Long Jumprunning Jnr Girls1st Debora Solomon JoshuaGrammar Secondary schoolAkwa Ibom4.37 MTS
running Long Jumprunning Jnr Girls2nd Olabis AlemuExcellence ZoomKaduna4.28 MTS
running Long Jumprunning Jnr Girls3rd Mohammed OluwafemisolaISLLagos4.12 MTS
running Long Jumprunning Jnr Boys1st Sunday Ojo AOduduwa Jnr High schoolLagos5.67 MTS
running Long Jumprunning Jnr Boys2nd Felix KelvinExcel UniversalKaduna5.54 MTS
running Long Jumprunning Jnr Boys3rd David Uwen JWest Ham Secondary schoolAkwa Ibom5.23 MTS
running Long Jumprunning Snr Girls1st Peace LewotFaith AcademyKaduna5.15 MTS
running Long Jumprunning Snr Girls2nd Emem Okon EkworeEtinan InstituteAkwa Ibom4.90 MTS
running Long Jumprunning Snr Girls3rd Imona PriseISLLagos4.63 MTS
running Long Jumprunning Snr Boys1st Daramola IbukunFaith AcademyLagos6.80 MTS
running Long Jumprunning Snr Boys2nd Godwin Edet EItam Secondary SechoolAkwa Ibom6.29 MTS
running Long Jumprunning Snr Boys3rd Simon DalyopG.S.S KuruPlateau6.01 MTS
running Javelinrunning Snr Girls1st Stephen CelestinaGSS IbenoAkwa Ibom26.53 MTS
running Javelinrunning Snr Girls2nd Ogusi AnthoniaF.S.SKaduna21.42 MTS
running Javelinrunning Snr Girls3rd Aniete GoodluckBabs Fafunwa Senior Grammar schoolLagos18.57 MTS
running Javelinrunning Snr Boys1st Udoh SamuelIjaiye Housing Senior Grammar schoolLagos40.20 MTS
running Javelinrunning Snr Boys2nd Imrana MustaphaF.S.SKaduna38.18 MTS
running Javelinrunning Snr Boys3rd Aniekeme AniekanC.S.S EtinanAkwa Ibom36.12 MTS
running Board Gamesrunning Chess1st GSS Wuse Zone 3Abuja
running Board Gamesrunning Chess2nd Grand RoyalAbuja
running Board Gamesrunning Chess3rd GSS Tudun WadaAbuja
running Board Gamesrunning Scrabble1st GSS MaitamaAbuja
running Board Gamesrunning Scrabble2nd GSS GarkiAbuja
running Board Gamesrunning Scrabble3rd GSS Wuse Zone 3Abuja